Що таке податкове повернення, і як можна отримати назад частину грошей, відданих державі

Повернення можливе за навчання, іпотеку і навіть страхування

Практично у кожного українця є список обов'язкових платежів за місяць. При цьому багато хто не знає, що громадяни, працевлаштовані офіційно, по деяких переліків витрат можуть отримати частину своїх грошей в рамках податкового повернення. Філософія інструменту проста: держава заохочує своїх громадян за корисні для суспільства справи і повертає понесені ними витрати на податки. До списку витрат, після сплати яких можна претендувати на податкове повернення, відносяться здобуття освіти, іпотечні кредити і навіть страхування в недержавних пенсійних організаціях і т. д. "Сегодня" дізналася, хто і скільки грошей може повернути.

ПТУ АБО ВНЗ: ЗА НАВЧАННЯ НА КОНТРАКТІ

Одна з підстав для повернення податку – отримання освіти (навчання в державному профессинально-технічному або вищому навчальному закладі на контракті або ж плата за навчання члена сім'ї першого ступеню споріднення (дочки, сина). Право на таку компенсацію мають тільки резиденти України з реєстраційним номером облікової картки платника податків (або позначку в паспорті, що підтверджує її відсутність з релігійних причин). При цьому фізособа має бути офіційно працевлаштованою, так як податкова знижка – це повернення частини сплаченого його роботодавцем прибуткового податку з офіційної зарплати. Підприємці або ті, хто працює за цивільно-правовими договорами, претендувати на податкову знижку не можуть.

ДОКУМЕНТИ. Щоб скористатися правом на податкове повернення, потрібне документальне підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки. Це можуть бути квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

Потрібно уявити паспорт (оригінал + копія батька-платника податків та студента), ідентифікаційний код (оригінал і копія), довідку про розмір заробітної плати батька за минулий рік (береться в бухгалтерії за місцем роботи), копію контракту на навчання, за яким платилися гроші, помісячні квитанції на оплату контракту на навчання (оригінал) та заповнену податкову декларацію (можна завантажити на сайт податкової служби або навіть купити в деяких магазинах канцтоварів).

"Потрібно подати декларацію за підсумками року і пакет документів, що свідчать про суму, яку складали платежі, і яку фактичну суму із цього сплатив платник податків. Повинен бути договір безпосередньо з тією юрособою (ПТУ, ВНЗ), яка надавала послуги з переліку, за яким надається податкова знижка, – пояснює директор відділу People Advisory Services, керівник групи з надання послуг приватним клієнтам компанії YE в Україні Галина Хоменко. – Важливо, щоб договір був правильно складений. наприклад, нерідко претенденти а податковий повернення звертаються після року навчання і вписують весь курс (навчальний рік). Це неправильно: у податковій службі розрахунок ведеться за календарний рік, а рік навчання в навчальному закладі зачіпає два календарні роки: з вересня по грудень і з січня по червень чи липень . Тому податкову декларацію подають двічі".

Також повинні бути чітко прописані місяці, де оплачена тільки половина місяця навчання.

КОМУ ПОВЕРНУТЬ І СКІЛЬКИ

Важливо, щоб суми, зазначені в договорі, збігалися з фактично понесеними витратами. "Якщо буде виявлено невідповідність у сумі за договором і фактичних підтверджень (загублена квитанція за якийсь місяць і т. п.), податкова може порахувати повернення, виходячи з тієї суми, яка буде менше, або відмовити зовсім, – каже Галина Хоменко. – Стати причиною відмови також можуть некоректно складені документи (якщо відсутні елементи, які надають договором або чеками/ордерами і т. п. ознаки офіційного документа)".

ЯК РАХУЄТЬСЯ ПОВЕРНЕННЯ. Сума повернення може бути різна в кожному конкретному випадку. Порахувати її можна за формулою: суму оплати за навчання в місяць помножити на кількість місяців навчання протягом календарного року. З отриманої суми потрібно вирахувати 18% (ставку прибуткового податку). Наприклад, якщо щомісячний платіж за навчання становить 1 тис. грн, а час фактичної навчання і оплати за календарний рік – 10 повних місяців (з січня по грудень і 2 місяці канікул), виходить 1000х10 і з цієї суми 18% = 1800 грн.
Якщо для всіх платників податків термін подання податкової декларації до 1 травня, то для претендентів на повернення термін продовжено до 31 грудня року, наступного за звітним. Якщо зараз 2017-й, і кампанія по декларуванню вже закрита, але у фізосіб-платників податків були витрати в 2016-м по пунктах з переліку, що дає право на податкову знижку, вони можуть подати декларацію до кінця року.

ТЕРМІНИ І КЛОПОТАННЯ

Раніше термін повернення був обмежений 60 днями, і навіть були передбачені певні санкції за порушення терміну. На сьогоднішній день такі обмеження відсутні, хоча повернення відбувається приблизно в цьому діапазоні часу.

"Отримала податкову знижку за дочку-студентку в розмірі 920 грн через 73 дні після подачі всіх документів", – розповіла киянка Тетяна Василенко.

Подавати клопотання про податкове повернення платник податків має право стільки разів, скільки захоче цим займатися. Перша подача декларації може бути за перший семестр першого курсу, остання – на наступний рік після закінчення навчання за контрактом. Якщо платник податків до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки, право не переноситься на наступні податкові роки.

МЕДИЦИНА: НЕ ВСЕ, ЩО В ЗАКОНІ

У Податковому кодексі є пункт про податкову знижку на суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров'я. Згідно з ним, можна компенсувати вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення. Сюди включено придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, платних послуг з реабілітації та т. д. При цьому прописано багато винятків (косметична хірургія і протезування, не пов'язані з медичними показаннями аборти, операції по зміні статі, алкогольна залежність та інше).

Але є одне велике "але": податкова знижка на медвитрат поки не в силі. "У кінці Податкового кодексу є приписочка, що вона запрацює тільки з того року, коли буде введено обов'язкове медичне страхування. Тільки тоді українці зможуть попросити податкову компенсацію частини витрат саме на медичні послуги. На даному етапі вони не можуть бути включені до податкової знижки", – пояснила Галина Хоменко.

ВИНЯТКИ. Проте є позиції, за які платник податків має право на податкову знижку. Це витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством. Але повернуть не більше ніж суму, рівну третини доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік. Також в цю категорію входить оплата вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита.

"Мені повернули трохи більше 7 тис. грн в рамках податкової знижки за репродуктивні технології. Вважали так: зарплата у мене 10 тис. грн, за календарний рік це 120 тис. грн. Отримати можу знижку на суму не більше 30% від 120 тис. грн, а це 40 тис. грн. І ось з неї мені повернули 18% від суми – 7200 грн", – розповіла Світлана Прокопів з Дніпра.

ДОКУМЕНТИ. Пакет документів теж буде важким: з підтвердженнями і іншими доказами про понесені витрати. При цьому подавати документи на податкове повернення повинен той платник податків, який укладав договір з медичним закладом. І наприклад, таку послугу, як допоміжні репродуктивні технології, може оплачувати чоловік, як працюючий член сім'ї. Але це питання бажано обговорити в податковій заздалегідь, так як потім "скасувати" підписи і т. д. буде неможливо. Той хто звернувся по податкову знижку, також повинен бути громадянином України і мати офіційну зарплату, з якої сплачується прибутковий податок.

"Дохід у нас високий, але так як я не працюю, а чоловік – іноземний громадянин, нам в поверненні відмовили", – говорить киянка Ірина Нерощина.

КРЕДИТНЕ ЖИТЛО: ЗАЛЕЖИТЬ ВІД МЕТРАЖУ І ЗАРПЛАТИ

Отримати податкове повернення мають право і офіційно працевлаштовані платники податку, які виплачують кредит на житло. Таке повернення їм видається як компенсація частини суми відсотків, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом. Скористатися податковою пільгою можна тільки за умови, що платник податків зареєстрований за адресою житла, придбаного ним за іпотекою. Якщо житло придбане в іпотеку в споруджуваному будинку, то в перший рік після того, як людина зареєструвалася, вона має право подати декларацію на податкову знижку наростаючим підсумком за попередні роки, які вона сплачувала кредит. Далі такою податковою знижкою можна користуватися тільки протягом 10 років. Якщо людина придбала другий об'єкт (квартиру) і теж в кредит, то скористатися податковою знижкою вона зможе, тільки якщо перший кредит виплачений в повному обсязі.

ПОВЕРНЕННЯ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ПЛОЩІ. 
Податкове повернення на відсотки, сплачені по іпотеці, обмежене коефіцієнтом, який залежить від метражу житла. Гранична відмітка тут 100 кв. м. Якщо площа більша, розрахунок буде вестися з урахуванням понижуючого коефіцієнта. Наприклад, якщо квартира площею 107 кв. м, то понижуючий коефіцієнт складе 0,96%. Тобто з 107 кв. м тільки 96 сплачених відсотків потрапляє під повернення частини прибуткового податку.

"З точки зору повернення прибуткового податку, вигідніше виплачувати кредит не аннуїтетом (рівними платежами), а платежами на спадання, – пояснюють експерти. – В такому разі платежі вище, але і відсотки по іпотеці (частина яких вам компенсує податкова) – вище".

УМОВИ. У людини, яка претендує на податкову знижку частини відсотків по іпотеці, повинна бути офіційна зарплата, співмірна з платежами за кредитом на житло. Так як, наприклад, якщо офіційна зарплата у людини 3,2 тис. грн (мінімалка), а відсотки по іпотеці – 4 тис. грн, платник податків не може претендувати на повернення на всіх 4 тис. грн, а тільки на 3,2 тис . грн, тому що воно відбувається в рамках одержуваної зарплати. Так, крім декларації та підтверджуючих витрати документів, потрібна буде також довідка з місця роботи про суму, нарахованої протягом року, і суми прибуткового податку, утриманого протягом року. Пакет документів далі такий же, як і у випадку з поверненням коштів на навчання – все, що підтверджує витрати і фактичні проплати.

ВІДМОВИ МІНІМАЛЬНІ. Фахівці кажуть, що відмови тим, хто звернувся за поверненням – рідкість. "Якщо дотримані всі умови, і зібрані всі необхідні докази – податкова знижка буде надана. Її розмір залежить від розміру офіційної заробітної плати і сплаченого з неї ПДФО, площі придбаної в іпотеку квартири і суми відсотків, нарахованих за такий кредит", – пояснив директор Палати податкових консультантів Віталій Смердов.

"Я помітив, що податкове повернення було приблизно в розмірі відсотків, які доводиться платити за 1 місяць. Приблизно стільки ж повернули кільком моїм знайомим, які оформили податкову знижку приблизно в той же час, що і я", – згадує киянин Денис Вертоградскій.

Не такі оптимістичні в цьому плані фахівці, що займаються нерухомістю. "Я не чув, щоб взагалі комусь в моєму оточенні зробили податкову знижку. Може, раніше таке і було, але останнім часом – ні, – розповідає ріелтор, юрист Володимир Столітній. – По-перше, іпотечне кредитування зараз не в найкращій формі. По-друге, українців, які отримують офіційну зарплату настільки високу, що можна претендувати на покупку житла в кредит, – мало. По-третє, навіть ті, хто має право на податкову знижку, не хочуть цим займатися, тому що не хочуть зв'язуватися з нашою бюрократичною машиною".

З ОГЛЯДКОЮ НА ПЕНСІЮ

Повернути можуть також частинусуми витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як платника податків, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування).

"Наприклад, у вас є робота, і роботодавець сплачує обов'язкове пенсійне страхування. Якщо платник податків підозрює, що пенсії, яку нарахує держава, буде недостатньо, він може почати відкладати собі пенсію додатково, наприклад, в недержавному ПФ, – пояснює Галина Хоменко. – в такому випадку платником податків укладається договір мінімум на 10 років, протягом яких людина щомісяця зобов'язується вносити якусь суму. Однак, податкове повернення в такому випадку фіксоване і становить 18% від 2240 грн (403,92 грн). Навіть якщо людина відкладає 5 тис. грн – все одно вона отримає тільки 403,92 грн. Важливо отримувати всі ці 10 років зарплату, адже з неї буде сплачений прибутковий податок, і ви просто повертаєте ваші кровні. Декларація подається раз на рік".

СТРАХУВАННЯ.
Просити податкову знижку, тобто компенсацію прибуткового податку, можна, якщо платник податків страхує родича першого ступеня споріднення. Тут застосовується 50%-ний понижуючий коефіцієнт, і страхова виплата складе 18% від 1120 грн (201,6 грн). Якщо страхується більш далекий родич, податкове повернення не зроблять.