У 2017 році МОЗ обіцяє ввести страхування, електронні медкартки та безкоштовні ліки

В Україні обіцяють почати проводити видимі реформи в охороні здоров'я. У міністерстві зазначають, що весь процес займе кілька років

Реформування української медицини почнеться з доступних ліків, запровадження первинного страхування і створення електронного обліку пацієнтів eHealth.

Безкоштовні ліки: хто зможе отримати


З Нового року в Україні запрацює реімбурсація - державне відшкодування пацієнтам вартості ліків. Але не всі українці зможуть отримати компенсацію, а тільки ті, хто страждає на цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму. Щоб отримати потрібний препарат, потрібно буде звернутися до лікаря, який на спеціальному бланку напише рецепт. По ньому в аптеці ліки видадуть безкоштовно, якщо його ціна не перевищує референтну вартість, встановлену міністерством. Якщо перевищує - пацієнту доведеться платити різницю.

Референтна вартість буде встановлюватися в залежності від роздрібних цін на подібні препарати в п'яти сусідніх країнах - Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Латвії. Також з Нового року через зменшення ПДВ до 2-5% з нинішніх семи подешевшають всі ліки. До того ж МОЗ хоче обмежити розмір націнки на препарати, встановивши максимальну регресивну торговельну надбавку на рівні 15%, яка повинна зменшуватися разом зі зростанням ціни ліки.

Впровадження страхової медицини розтягнеться на три роки


З 2017 року Міністерство охорони здоров'я вводить в Україні первинне медстрахування. Повністю перевести медичну допомогу на страхову форму хочуть до 2020 року. Ну а фінансувати первинку будуть з держбюджету за рахунок загальних податків, не вводячи нових і не підвищуючи старих.

Головними введеннями в 2017 році стане укладення з лікарем договору без прив'язки до місця проживання і встановлення державою тарифу за одного пацієнта. Первинне медстрахування передбачає надання терапевтом, сімейним лікарем або педіатром безкоштовного раннього виявлення та діагностику захворювань. Платити лікарям буде Національна служба Здоров'я з держбюджету - в середньому 210 грн за пацієнта на рік (для дітей і пенсіонерів передбачені підвищені коефіцієнти). Лікар зможе укласти не більше 2000 договорів з пацієнтами.

Для цього кожен українець з 2017 року має вибрати собі сімейного лікаря, терапевта чи педіатра і скласти з ним договір на обсяг гарантованих медпослуг. Така модель первинного страхування піддається критики експертів. За словами відповідального секретаря ради Національної медичної палати України Сергія Кравченка, вона нічого спільного зі страхуванням не має, оскільки українці і зараз можуть піти до будь-якого терапевта, гроші якого сплачує держава. У МОЗ зазначають, що це тільки перший етап страхування, з 2018 воно охопить спеціалізовану медичну допомогу.

Що таке eHealth?

У більшості країн електронну систему охорони здоров'я почали впроваджувати ще 10 років тому. Українські лікарі ж до сих пір працюють з величезною кількістю паперів. Але з 2017 в МОЗ мають намір створити вітчизняну електронну систему, а в кінці листопада міністерство підписало відповідний меморандум з громадськими та ІТ-бізнесом.

За словами заступника міністра охорони здоров'я Павла Ковтонюка, якщо позбавити лікаря від письмовій звітності і роботи з паперовими медкартами, він буде більше часу приділяти пацієнтам. Для пацієнтів в свою чергу буде створена маса додаткових сервісів, наприклад, можливість через інтернет вибирати і записуватися до лікаря, або обрати перегляд медкарті і аналізи. Для держави - це можливість вести статистику і бачити, куди йдуть гроші, і в яких послугах дійсно потребують пацієнти.

Крім того, можна буде відстежувати онлайн, наявність в лікарні ліків, так як лікарні часто приховують наявність препаратів та перепродують їх, змушуючи пацієнтів купувати ліки самостійно. Електронна система повинна підвищити контроль за закупленими препаратами. Але з 1 січня система не запрацює. Як розповів Павло Ковтонюк, на її створення піде півроку. Впроваджувати eHealth будуть поступово, спочатку буде створений сам електронний продукт, а потім вже електронна медична картка, разом з електронним рецептом.